010409_Kendileri

Kendileri İstemedikçe

By saridavut, April 9, 2001

NTV, keyifle izlediğim kanalların başında gelir. O güzel oturum programlarından birisinin ancak sonuna yetişebildim, geçtiğimiz Cuma akşamı.

 

HÜKÜMETİN tasarruf talebine Silahlı Kuvvetlerimizin bakış açısını tartışıyor olmalılar ki, asker kökenli olduğunu sandığım sivilin söyledikleri oldukça dikkatimi çekti:

-Her komutan dünyanın en donanımlı ordusuna komuta etmek ister. Bu yüzden Silahlı Kuvvetlerimizin savunma amaçlı yatırım taleplerine politik açıdan ihtiyaç olup olmadığının kararını verecek olan merci Genelkurmay Başkanlığı değil, hükümetin ta kendisidir… 

 

HANİ, hak vermemek elde değil… Ancak, bizim gibi demokrasi anlayışı henüz tam olarak oturmamış ülkelerde de geçerli midir acaba? Bu tartışılır…

 

GERÇEK şu ki, gücü elinde bulunduranların uygun mütalaası olmadan “olması gerekenin yolunda” herhangi bir adımın atılması pek de mümkün değildir.

Fakat şurası da ayrı bir gerçek ki, bu amaçla atılmış olan adımların en cesur teklifleri de, ilginçtir, daha çok gücü elinde bulunduranlardan gelmiştir.

Meselâ, Genel Başkanların desteği olmadan parti içi demokrasilerin gerçekleşmesi mümkün mü?

 

NİTEKİM Erzurum’umuzda da bundan daha farklı bir durum söz konusu olamaz elbette.

 

ERZURUMSPOR Kongresi, yakın geçmişimizden verilebilecek en tipik örneklerden birisidir.

Bir önceki kongreden sonraki her söylemlerinde, kendilerinden başka hiç kimsenin istekli olmadığını bahane ederek, kulüp ortada kalmasın diye talipli olduklarını iddia eden yönetim, tribünlerin istifa naraları altında bu son ki kongreye gitmemiş miydi?

Çoğunluk “istifa” diye bağırmıyor muydu?

Ne oldu? Herkes kabullendi ki, “kendileri istemediği sürece” kimse kulübü onlardan alamazdı…

Bu sadece Erzurum’un değil, Türkiye’nin gerçeğiydi.

 

NOT: 09 Nisan 2001 tarihli Erzurum Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.

Ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>