010302_Dayatma

AB Dayatması mı Lazım

By saridavut, March 2, 2001

KURBAN’ı, kesmeden önce “şoklamak” yani elektrikle bayıltmak dinimize göre caiz midir, değil midir? Geçen yılki bayramda en çok konuşulan konu, buydu. Bu sene “kriz”den fırsat bulamadı, galiba.

İnanın, Avrupa Birliği bu konuda da kendimize bir çeki düzen vermemizi isteyecek ve biz de ~hep olduğu gibi~ paşa paşa yerine getireceğiz.

 

HAZIR Avrupa Birliği’nin aba altından gösterdiği sopayı bahane ederek kendimize bir çeki düzen vermeyi alışkanlık haline getirmişken, bir “Avrupa Birliği bahanesi” de şu “sokak ortasında kurban kesme” âdetimize uydursak iyi olacak.

Başka türlü düzeleceğimiz yok, galiba(?).

 

GEÇEN yılki bayram sonrası yazımızın da konusuydu, bu sokak ortasında kurban kesme alışkanlığımız…

 

HER Kurban Bayramı sabahı, kurban kesecek olmanın yeni bir heyecanı sarar hepimizi. Fakat Kurban Bayramı’nın ikinci etabını oluşturan eşi dostu ziyaret etme aşamasında bu heyecanın yerini maalesef bir “utanç” kaplar.

Birkaç saat içinde koca bir şehri ne hale getirdiğimizin verdiği bir utançtır, bu. Cadde ve sokaklar, kurban edilen hayvanların artıkları ile dolmuş, ağır bir koku sarmıştır kenti. Kent, kentten başka her şeye benziyordur.

 

ÇARPIK kentleşme, şehir içinde kurban kesmeye müsait kuytu saha da bırakmamış; her türlü boş arazi, ilgililer tarafından eş dost kooperatiflerine peşkeş çekilmiştir.

Maalesef her fırsatta kent kültüründen dem vuran, halkı kentli gibi yaşamamakla suçlayan belediyelerimiz, birçok meselede olduğu gibi, bu kurban kesimi işinde de halkı köylü gibi davranmaya mecbur bırakmışlardır.

Halk, kurbanını yol ortasında kesmektedir. Başka bir alternatife de sahip değildir.

 

OYSA ki Belediyelerimiz, Et ve Balık Kurumu, Veterinerler Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Kızılay gibi ilgili kuruluşlardan alacağı desteklerle, kurbanların pazarlanmasından depolanmasına, kesiminden atıkların değerlendirilmesine kadar, her konuda çok şey yapabilirlerdi.

Böylece, biz Erzurumlular da kent kültürü için bir adım daha atmış olurduk.

 

GÜZEL şeyler yapmak için illâ ki Avrupa Birliği dayatması mı lâzım?

* * *

“Kurban Bayramınızı kutlarım.” 

 

NOT: 02 Mart 2001 tarihli Erzurum Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.

Ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>