010212_Pilav

Etli Pilav Yetmez

By saridavut, February 12, 2001

BUGÜN Şubat’ın on ikisi. Basit bir on iki değil bu. Çünkü bir sonraki on iki, 12 Mart. Yani bu günkü on iki, “12 Mart”tan önceki son on iki.

12 Mart’a sadece bir aylık bir süre kaldı. Bizim için, her günü 24 saatten ibaret olan bu bir aylık sürenin, 1918 yılında Erzurum’da yaşayanlar için belki de her günü bir ay gibiydi.

 

İNŞALLÂH, diğer ülkeler tarafından Türkiye aleyhine alınacak kararlardan oluşan zincirin ilk halkası olmaz, sözde Ermeni soykırımının Fransa tarafından tanınması. Bu tip kararları alan ülkeleri şiddetle protesto etmekten ibaret bir politika, korkarım zincirin diğer halkalarının oluşmamasına pek de yeterli olmayacaktır.

 

ERMENİ Meselesi, sadece Erzurum’a veya Doğu’ya ait bir mesele değildir. Uluslararasıdır. Dolayısıyla, 12 Mart da mahalli olmaktan çıkarılmalı, millileştirilmelidir.

 

ÖĞRENDİĞİMİZE göre, Erzurum’un kurtuluşu olan 12 Mart, bu yıldan itibaren değişik etkinliklerle kutlanacakmış: Kurtuluş törenlerinde çadırlar kurularak halka etli pilav dağıtılacakmış. Bunun yanında Ermeni mezalimi ve kurtuluş yılları da sinevizyon gösterileriyle anlatılacakmış.

Bence sadece etli pilav yetmez. Yanında ayran, hatta kola da vermeliler.

Kurtuluş Günü halka etli pilav ve kola dağıtmak, Ermeni meselesinde, aleyhimize karar almaya çalışan ülkeler üzerinde daha etkili(!) olmaz mı, ne dersiniz?

Bütün dünyada esen olumsuz rüzgârları durdurmak için, Ermeni zulmünün en şiddetlisine maruz kalan bir şehrin, Kurtuluş Günü’ne bir ay kala ürettiği çözüme bakın: Halka etli pilav dağıtmak!

 

YAHU, bu şehirde bir üniversite, bir büyükşehir belediyesi, bir kolordu ve bir sürü de kurum ve kuruluş var. Bunlardan hiç mi birisinin yurtdışı bağlantısı yok?

Meselâ üniversitemizin Kurtuluş Günümüze çağırabileceği, Batı Avrupa ülkelerinin birisinde ahbap edindiği bir üniversite yok mu?

Ya da belediyemizin kardeş olduğu bir belediye? Yurt dışından davet edebileceğimiz hiç mi kimsemiz yok? Bu tip faaliyetlerin tam zamanı değil midir?

 

BİZ bize, ne kadar iyi çalıp oynasak da, bunun uluslararası bir meselede bize bir faydası olmayacağını daha ne zaman fark edeceğiz?

Bu son on iki ile başlayan kalan bir aylık süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz.

 

NOT: 12 Şubat 2001 tarihli Erzurum Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.

Ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>