010115_Cigerim

Cigerim Fuat

By saridavut, January 15, 2001

YIL:1, Sayı:1, Mayıs 1991, Fiyatı:10.000 TL. Bende tek bir nüshası var. Onun da kapağında bunlar yazılı. Bir de “Dünden Bugüne ERZURUMSPOR“.

Gıyasettin Yüksel başkanlığındaki yönetim tarafından çıkarılmış, bu dergi. İçi, nostalji dolu…

 

“KİMİ Kor Fuat, kimisi de Cigerim Fuat, der. 1943 doğumlu, Mahallebaşılı. Karayolları’nda aşçı olarak çalışıyor… Erzurumspor’a yürekten gönül verenlerden biri, Cigerim Fuat. Kuruluşundan bu yana Erzurumspor’un içerdeki bütün maçlarına gitmiş…”

 

BÖYLE tasvir etmiş Kadir Sabuncuoğlu, Dünden Bugüne Erzurumspor dergisinde, Cigerim Fuat’ı. Bir de röportaj yapmış onunla.

Bakın neler demiş, Cigerim Fuat:

~Bir Erzurumlu olarak, Dadaş olarak, Erzurumspor’u her şeyimden fazla severim. İşimden, çocuğumdan bile çok severim. Bir kıza sevda çeker gibi, ben mavi beyazlı formaya sevda çekerim…

 

“HASTA olan taraftar çok, mesela Kunduracı Faik Usta… Kupa asıdır, onsuz yüz elli açılmaz. Maçta eli ayağı titrer, sigaranın ateşini, şaşıttığından, bazen ağzına alır. Fakat deplasmana gitmez…”

 

“RAHMETLİK Kâmilo Baba, Eyi Mevlüt, Gacıroğlu Baharettin, Gavurboğanlı Akıdi, Tüli Turgut, Gocik Enver, Eyip ile Münip kardeşler hep beraber muhabbete bakardık…”

 

“ECZACI Celal vardı. O maçı sessiz seyrederdi. Ama, takıma karşı kötü niyetli olanları ikna etmeyi bilirdi…”

 

“KUYUMCU İhsan Çinger, Galeri Nihat, Orloncu Murat, Bantçı Temel, Oto Elektrikçi Murat, Elbiseci Sabahattin Özkorucu…”

 

“ORDU’yu 1~0 yendiğimiz maçta Elbiseci Sabahattin kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılmıştı. Bir süre hastanede tedavi gördü. Bir gün baktık ki, pijamalarıyla kaçmış gelmiş, tribünden maçı seyrediyor…”

 

“BİZ o zamanlar su bidonu ile maça giderdik. Bidonda rakı olurdu. Kale arkasında oturur, zehirimizi alırdık. Kışın turp, leblebi; yazın da karpuz elma ile içerdik. Davul zurnamız yada def ile klarnetimiz yanımızda olurdu. Kumanya ederdik. Kafasını bulan giderdi. Yine de bidon boşalmazdı. Ben susuz içerdim. Altı yıl önce rakıyı da sigarayı da bıraktım. Baktım fazla içenlerin ağızları, burunları eğilmiş; ben de tedbirimi aldım. Sonra zararlı da…”

 

Röportaj uzun. Dahası da var. Erzurumluları ve “Erzurumlular için Erzurumspor’un önemini” anlatmış, Cigerim Fuat.

 

NOT: 15 Ocak 2001 tarihli Erzurum Gazetesi‘nde yayımlanmıştır.

Ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>